Nie tylko z bronią w ręku. Rola kobiet w sukcesie Powstania Wielkopolskiego.

N

20 maja, w  Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego miałam przyjemność prowadzić konferencję edukacyjną pt. „NIE TYLKO Z BRONIĄ W RĘKU. ROLA KOBIET W SUKCESIE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO”, którą honorowym patronatem, objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Ponad 300 uczestniczek i uczestników z całej Wielkopolski, zgromadzonych w Sali Sesyjnej UMWW miało także niepowtarzalną okazję obejrzeć film pod tytułem Siłaczki o polskich emancypantkach i historii procesu wywalczenia przez Polki praw wyborczych w 2018 roku, a także porozmawiać i wysłuchać rozmowy z jego twórcami Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim, którą miałam przywilej przeprowadzić. Konferencję zorganizowało stowarzyszenie Metropolia Wielkopolska w partnerstwie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, przy zaangażowaniu Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego.

Otwierając konferencję Marszałek Marek Woźniak nawiązał do misji samorządu wielkiopolskiego upowszechniania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, którego sukces był efektem nie tylko wysiłku zbrojnego, ale także zbudowania ogromnego zaplecza i zjednoczenia całego społeczeństwa, aby ten sukces osiągnąć. Marszałek powiedział, że po wielu obchodach rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego, podczas których czciliśmy wydarzenia zbrojne i dowódców, przyszedł czas, aby zacząć odkrywać i zgłębiać wiedzę o tym, jak wyglądało społeczeństwo, które doprowadziło do tego sukcesu. Skonstatował, że jesteśmy winni naszym przodkom to, aby wspominać ich wspaniałe postawy.

Gratulując organizatorkom i organizatorom tej konferencji cennej inicjatywy, którą określił jako dobry krok w kierunku wzbogacenia narracji historycznej na temat sukcesu Powstania Wielkopolskiego i wprowadzenia do niej nowych elementów, Marszałek zapowiedział, że podczas obchodów rocznicowych Powstania Wielkopolskiego temat roli kobiet w jego sukcesie będzie nagłaśniał, gdyż dotychczas nie był on obecny podczas oficjalnych wystąpień

przez Marta Mazurek

Radna Miasta Poznania, przewodnicząca Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności powołanego przez Prezydenta Miasta Poznania, główna specjalistka ds. Polityki Równości i Różnorodności w Gabinecie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, nauczycielka akademicka na Wydziale Neofilologii UAM.
W latach 2016-2018 pełniła funkcję pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom i m.in. zainicjowała przyjęcie i wdrażanie przez Miasto Poznań Karty Różnorodności; zainicjowała ogólnopolską samorządową Sieć dla Równości; zainspirowała przyjęcie przez Radę Miasta Poznania stanowiska ws. nadawania w 2018 r. nazw ulic na cześć ważnych kobiet w historii z okazji 100-lecia Praw Kobiet oraz wprowadzenia finansowanych z budżetu miasta zajęć przeciwdziałających dyskryminacji i wykluczeniu w poznańskich szkołach.