Poznańska inicjatywa wzorem dla Europy

P

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli odbyło się seminarium poświęcone wymianie i prezentacji dobrych praktyk, które europejskie miasta wprowadzają na rzecz równości płci. Było ono połączone z publikacją raportu „Gender Equal Cities” (Miasta równościowe ze względu na płeć), w którym znalazła się także inspiracja z Poznania. Uczestniczyłam w tym seminarium na zaproszenie Komisarz Coriny Cretu jako panelistka oraz jedna z 13 ekspertek i inspiratorek zmiany społecznej na rzecz miast równościowych.

Poznań wykorzystał wspaniale okazję stulecia wywalczenia przez Polki praw wyborczych i mógł się pochwalić szeregiem miejskich inicjatyw składających się na konsekwentne i efektywne zwiększenie widoczności kobiet – zarówno tych historycznych jak i współczesnych poznanianek. Działo się to poprzez miejską platformę internetową ONEPoznań, nadawanie ulicom nazw na cześć kobiet, akcję edukacyjną wyszywania nazwisk potencjalnych patronek ulic, wspieranie licznych projektów herstorycznych czy wreszcie wsparcie produkcji filmu o polskich emancypantkach pod tytułem „Siłaczki”, dzięki czemu dziesiątki poznanianek i Wielkopolanek zaangażowało się jako statystki i aktorki nie tylko w ten film ale także w zdobywanie wiedzy i informacji na temat ruchu praw kobiet w Polsce.

Więcej o raporcie oraz link do wersji elektronicznej: Poznańska inicjatywa wzorem dla Europy

przez Marta Mazurek

Radna Miasta Poznania, przewodnicząca Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności powołanego przez Prezydenta Miasta Poznania, główna specjalistka ds. Polityki Równości i Różnorodności w Gabinecie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, nauczycielka akademicka na Wydziale Neofilologii UAM.
W latach 2016-2018 pełniła funkcję pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom i m.in. zainicjowała przyjęcie i wdrażanie przez Miasto Poznań Karty Różnorodności; zainicjowała ogólnopolską samorządową Sieć dla Równości; zainspirowała przyjęcie przez Radę Miasta Poznania stanowiska ws. nadawania w 2018 r. nazw ulic na cześć ważnych kobiet w historii z okazji 100-lecia Praw Kobiet oraz wprowadzenia finansowanych z budżetu miasta zajęć przeciwdziałających dyskryminacji i wykluczeniu w poznańskich szkołach.